Pagina de start a forumului VirtualElectric
VirtualElectric

Răspunde la subiect
Ajutor!!!!
mariusim
Incepator
Incepator

Data înscrierii: 14/Aug/2011
Locație: bucuresti
Răspunde cu citat (quote)
Salut tuturor. Am intalnit si eu o prolbema, la un tablou electric am trei fire de aceeasi culoare si grosime, si vreau sa aflu care este faza, nul si IMPAMANTAREA.Va rog sa ma ajutati si pe mine cat mai repede!

Incepator
Incepator

Vreau sa mai precizez ca problema am intalnit-o la un apartament

mariuselectric
In Domeniu
In Domeniu

Data înscrierii: 30/Noi/2008
Locație: Bucuresti
mariusim a scris:
Salut tuturor. Am intalnit si eu o prolbema, la un tablou electric am trei fire de aceeasi culoare si grosime, si vreau sa aflu care este faza, nul si IMPAMANTAREA.Va rog sa ma ajutati si pe mine cat mai repede!

Dar tu esti electrician?

Incepator
Incepator

Una la mana,nu sunt electrician, sunt zugrav si la cei care iau lucrari se mai gasesc si persoane care vor sa le schimb tablouri electrice sau instalatii electrice.Si a doua la mana eu am creut ajutoru, daca stii sa rasp bine daca nu lasa pe altu care stie

In Domeniu
In Domeniu

Data înscrierii: 30/Noi/2008
Locație: Bucuresti
mariusim a scris:
Una la mana,nu sunt electrician, sunt zugrav si la cei care iau lucrari se mai gasesc si persoane care vor sa le schimb tablouri electrice sau instalatii electrice.Si a doua la mana eu am creut ajutoru, daca stii sa rasp bine daca nu lasa pe altu care stie

La zugravi nu dau sfaturi. Very Happy

Avansat
Avansat

Data înscrierii: 19/Noi/2010
Locație: mult prea departe fata de cel mai apropiat teatru de opera
mariusim a scris:

Oameni buni, daca exista printre dumneavoastra, cititorii acestui forum, persoane care isi amenajeaza locuintele (zugraveli, "rigipsuri", termosisteme si alte gleturi), va rog eu mult faceti-va un bine si luati aminte la cele ce s-au scris aici.
NU-I LASATI PE NENOROCITII ASTIA DE ELECTROZUGRAVI NECALIFICATI NICI MACAR SA VA SCHIMBE O SIGURANTA FUZIBILA CU ALTA NOUA. LE SOLICITATI LUCRARI ELECTRICE UNOR BIPEZI CARE POATE CA SUNT BUNI IN ZUGRAVELI, DAR EI HABAR N-AU NICI MACAR SA IDENTIFICE CONDUCTOARELE IN CEL MAI SIMPLU CIRCUIT DE C.A. POSIBIL. ASTFEL SE INTAMPLA TRAGEDII, VEDEM OAMENI CARE ARD CA SOBOLANII DE VII IN PROPRIILE LOR CASE DATORITA UNOR ASTFEL DE LUCRARI EXECUTATE DE MESTERI "BUNI-LA-TOATE", FARA CA LOR SA LI SE CLINTEASCA MACAR UN MUSCHI DIN CAUZA REMUSCARILOR. PE DEASUPRA, DUPA CUM SE VEDE IN EXEMPLUL DE FATA, MAI SUNT SI DE O OBRAZNICIE, TUPEU SI AGRESIVITATE VERBALA FARA SEAMAN. FACETI O ECONOMIE DE CATIVA LEI NENOROCITI PENTRU CA APOI SA AJUNGETI SA SFARSITI IN CHINURI GROAZNICE SAU SA FITI HANDICAPATI PENTRU TOT RESTUL VIETII VOASTRE SI CU AGONISEALA DE-O VIATA FACUTA SCRUM !!!

Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit aceste randuri.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Cherubino
Avansat
Avansat

mariuselectric a scris:

BRAVO!!!!!
Ai un mare "LIKE" din partea mea
Re: Ajutor!!!!
enasory
Incepator
Incepator

Data înscrierii: 18/Dec/2012
mariusim a scris:
Salut tuturor. Am intalnit si eu o prolbema, la un tablou electric am trei fire de aceeasi culoare si grosime, si vreau sa aflu care este faza, nul si IMPAMANTAREA. Va rog sa ma ajutati si pe mine cat mai repede!

Iti trebuie un Miliampermetru pe care o sa l comuti pe rezistenta. O borna o pui SUCCESIV pe cele trei fire care intra in tabloul de sigurante iar cealalta borna a miliamperrmetrului o prelungesti cu un fir pana la impamantarea unei prize care are deja aceasta impamantare si astfel verifici daca se inchide circuitul. Cand iti indica ceva diferit de zero pe miliampermetru inseamna ca acela este firul de impamantare. Sa nu uiti sa opresti curentul din tabloul general cand faci acest lucru. De obicei impamantarea ar trebui sa fie un fir de cupru mai gros (dar nu intotdeauna)
Cherubino
Avansat
Avansat

enasory a scris:

Iti trebuie un Miliampermetru pe care o sa l comuti pe rezistenta. O borna o pui SUCCESIV pe cele trei fire care intra in tabloul de sigurante iar cealalta borna a miliamperrmetrului o prelungesti cu un fir pana la impamantarea unei prize care are deja aceasta impamantare si astfel verifici daca se inchide circuitul. Cand iti indica ceva diferit de zero pe miliampermetru inseamna ca acela este firul de impamantare. Sa nu uiti sa opresti curentul din tabloul general cand faci acest lucru. De obicei impamantarea ar trebui sa fie un fir de cupru mai gros (dar nu intotdeauna)

As avea de facut doua observatii in legatura cu ce ai scris :
1. Discutia este din luna iulie. Intrucat suntem in 18 dec., nu crezi ca e cam tardiv sa dai sfaturi?
2. Miliampermetrul este un instrument de masura care, dupa cum arata si numele sau, masoara miliamperi. Miliamperul este o subdiviziune a amperului, egala cu a mia parte dintr-un amper. Ca atare, miliampermetrul nu poate fi comutat pe rezistenta. Instrumentul de masura care poate masura atat curenti, cat si rezistente, se numeste multimetru. Un electrician calificat nu are cum sa confunde un miliampermetru cu un multimetru. Daca face acest lucru, inseamna ca nu e electrician calificat si, pe cale de consecinta, ar trebui sa se abtina sa dea sfaturi in domeniu.
consumator
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Dec/2012
Cherubino a scris:
mariuselectric a scris:

BRAVO!!!!!
Ai un mare "LIKE" din partea mea
......................... BIG ''LIKE'' si de la mine!!!
cpintyi
Incepator
Incepator

Data înscrierii: 09/Mar/2010
Locație: alba - iulia
enasory a scris:
mariusim a scris:
Salut tuturor. Am intalnit si eu o prolbema, la un tablou electric am trei fire de aceeasi culoare si grosime, si vreau sa aflu care este faza, nul si IMPAMANTAREA. Va rog sa ma ajutati si pe mine cat mai repede!

NU MAI DA SFATURI !!! Si tu esti ca si ala....un habarnist.....!!!!!!!!!!!!!
De unde apareti voi astia asa de destepti........!?
Lasati curentul in seama profesionistilor !!! Curentul nu este apa sa te ude si atat.....el te ucide !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Evil or Very Mad
Ajutor!!!!
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Ora este GMT  
Pagina 1 din 1  

Răspunde la subiect