Pagina de start a forumului VirtualElectric
VirtualElectric

Răspunde la subiect
Sectiune conductor
kr13t14n
Incepator
Incepator

Data înscrierii: 13/Iun/2010
Locație: Petrosani
Răspunde cu citat (quote)
Salut.
M-am hotarat ca in vara asta sa-mi renovez apartamentul, renovare ce va cuprinde si schimbatul instalatiei electrice. Vreau s-o fac singur singurel, cu manuta mea, de la zero. Am ceva idei, minimul de cunostinte in acest domeniu, dar invat repede asa ca sper ca cu ajutorul domniilor voastre sa duc treaba la bun sfarsit. Iata si prima intrebare: Cum calculez sectiunea de conductor de care am nevoie, in functie de distanta si puterea consumatorilor?
Bafta la toata lumea.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
alex virtual
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 18/Mai/2008
Locație: Com.Ogrezeni , Giurgiu
La un apartament nu cred ca se poate pune problema distantei . Sectiunea se calculeaza in functie de puterea consumatorilor (in general 1,5mm pt. circuitele de luminai si 2,5mm pentru circuitele de prize ) . Ce consumatori o sa ai ?

Te salut !

Incepator
Incepator

Pai in cazul asta, hai sa-ti expun problema un pic mai amanuntit. M-am gandit sa fac mai multe circuite, dupa cum urmeaza:
Circuit 1: Alimentare centrala termica (pe gaz), consum de max. 160Watt;
Circuit 2: Alimentare masina de spalat, consum max. 2300Watt;
Circuit 3: Iluminat cu becuri economice, pentru bucatarie si hol intrare, consum max. 80Watt;
Circuit 4: Iluminat cu becuri economice pentru camera de zi, sistem cu teleruptor, consum max. 80Watt;
Circuit 5: Iluminat cu becuri economice pentru camera 1, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt;
Circuit 6: Iluminat cu becuri economice pentru camera 2, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt;
Circuit 7: Iluminat cu becuri economice pentru baie si hol baie, consum max. 60Watt;
Circuit 8: Alimentare prize bucatarie si hol intrare, consum max. 2000Watt;
Circuit 9: Alimentare prize camera de zi, consum max. 1500Watt;
Circuit 10: Alimentare prize camera 1, consum max. 1500Watt;
Circuit 11: Alimentare prize camera 2, consum max. 1500Watt;
Circuit 12: Alimentare prize baie si hol baie, consum max. 1000Watt;
Ceea ce te rog eu acuma e sa-mi spui ce fel de sigurante (monopolare, bipolare, ce amperaj) si ce fel de conductor (sectiune) sa folosesc. Mai spune-mi deasemenea cum sa fac cu nulurile, sa le leg pe toate la gramada pe o bara de nul? Sau sa folosesc monopolare pe fiecare fir si sa le duc la bara de nul?
Multam pentru promptitudine deocamdata si astept in continuare pareri.
Bafta la toata lumea.
alex virtual
Avansat
Avansat

Mai jos ai un exemplu de conectare al sigurantelor

cat despre circuite eu le vad cam asa :

Circuit 1: Alimentare centrala termica (pe gaz), consum de max. 160Watt;= 6 sau 10 A
Circuit 2: Alimentare masina de spalat, consum max. 2300Watt; = diferentiala 18 A , delta= 30mA
Circuit 3: Iluminat cu becuri economice, pentru bucatarie si hol intrare, consum max. 80Watt; +
Circuit 4: Iluminat cu becuri economice pentru camera de zi, sistem cu teleruptor, consum max. 80Watt; =6 sau 10 A
Circuit 5: Iluminat cu becuri economice pentru camera 1, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt; +
Circuit 6: Iluminat cu becuri economice pentru camera 2, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt; +
Circuit 7: Iluminat cu becuri economice pentru baie si hol baie, consum max. 60Watt; =6 sau 10 A
Circuit 8: Alimentare prize bucatarie si hol intrare, consum max. 2000Watt; = 16 sau 20 A
Circuit 9: Alimentare prize camera de zi, consum max. 1500Watt; =16A
Circuit 10: Alimentare prize camera 1, consum max. 1500Watt; +
Circuit 11: Alimentare prize camera 2, consum max. 1500Watt; =16A
Circuit 12: Alimentare prize baie si hol baie, consum max. 1000Watt; =diferentiala 10 A , delta=30mA

te salut

Incepator
Incepator

Bun pana aici. Spune-mi te rog ce parere ai despre produsele Hager? Ma gandeam ca tot ce bag in tablou sa fie de la aceeasi firma. Sau, in alta ordine de idei, stii cum gasesc vreun catalog de la Moeller, Merlin Gerin sau Gewiss? Ca vreau sa vad daca gasesc ce-mi trebuie (sigurante 1P+N, sigurante diferentiale si teleruptoare) de la acelasi producator.
Multumesc si bafta multa.
alex virtual
Avansat
Avansat

Nu stiu ce sa zic despre Hager . Un coleg mi-a aratat siguranta hager in care au luat foc contactele interioare si de atunci ma abtin in legatura cu ele .
Daca vrei produse gewiss trimite un P.M. sa iti trimit niste preturi de "criza" ( am pe cineva care lucreaza la un importator-distribuitor Gewiss). Laughing . Sunt bune si Merlin-gerin sau Moeller .

te salut .

Avansat
Avansat

Data înscrierii: 16/Aug/2008
Locație: Bacau
alex virtual a scris:
Mai jos ai un exemplu de conectare al sigurantelor

cat despre circuite eu le vad cam asa :

Circuit 1: Alimentare centrala termica (pe gaz), consum de max. 160Watt;= 6 sau 10 A
Circuit 2: Alimentare masina de spalat, consum max. 2300Watt; = diferentiala 18 A , delta= 30mA
Circuit 3: Iluminat cu becuri economice, pentru bucatarie si hol intrare, consum max. 80Watt; +
Circuit 4: Iluminat cu becuri economice pentru camera de zi, sistem cu teleruptor, consum max. 80Watt; =6 sau 10 A
Circuit 5: Iluminat cu becuri economice pentru camera 1, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt; +
Circuit 6: Iluminat cu becuri economice pentru camera 2, sistem cu teleruptor, consum max. 60Watt; +
Circuit 7: Iluminat cu becuri economice pentru baie si hol baie, consum max. 60Watt; =6 sau 10 A
Circuit 8: Alimentare prize bucatarie si hol intrare, consum max. 2000Watt; = 16 sau 20 A
Circuit 9: Alimentare prize camera de zi, consum max. 1500Watt; =16A
Circuit 10: Alimentare prize camera 1, consum max. 1500Watt; +
Circuit 11: Alimentare prize camera 2, consum max. 1500Watt; =16A
Circuit 12: Alimentare prize baie si hol baie, consum max. 1000Watt; =diferentiala 10 A , delta=30mA

te salut

Ai dimensionat sigurantele in functie de consum ( pe viitor ) cat si pentru o selectivitate buna intre-circuite ?

Va salut

Avansat
Avansat

Data înscrierii: 16/Aug/2008
Locație: Bacau
alex virtual a scris:
Nu stiu ce sa zic despre Hager . Un coleg mi-a aratat siguranta hager in care au luat foc contactele interioare si de atunci ma abtin in legatura cu ele .
Daca vrei produse gewiss trimite un P.M. sa iti trimit niste preturi de "criza" ( am pe cineva care lucreaza la un importator-distribuitor Gewiss). Laughing . Sunt bune si Merlin-gerin sau Moeller .

te salut .

Se poate sa imi dai si mie in Mesaj privat cu preturi de sigurante atat 1P+N , tripolare cat si diferentiale , tablouri ,etc ? Poate dezvoltam o mica afarece Very Happy

Salutare .

In Domeniu
In Domeniu

Data înscrierii: 05/Apr/2010
Locație: popesti leordeni
Salut.Mi se pare o instalatie stufoasa si scumpa.Poti merge linistit pe sigurante monopolare,chiar si hager.Prea multe circuite pe lumina.Ca sa nu ai probleme calculeaza 5a/mm2,
O zi buna.
alex virtual
Avansat
Avansat

chris 93 a scris:
Salut.Mi se pare o instalatie stufoasa si scumpa.Poti merge linistit pe sigurante monopolare,chiar si hager.Prea multe circuite pe lumina.Ca sa nu ai probleme calculeaza 5a/mm2,
O zi buna.

Sunt doar 2 circuite de lumina .

te salut .

Incepator
Incepator

Da, interesant punct de vedere. Doar ca vezi tu chris 93, am gandit-o asa pentru protectie separata, fiecare circuit isi are rostul lui. Crede-ma, cand dai aproape 200Ron doar pe trei teleruptoare, nu te mai uiti la cativa metri de cablu. Apartamentul e si asa mic (doar 74mp) asa ca mie nu mi se pare asa scumpa. Unde mai pun ca o voi monta singur-singurel si economisesc banii de manopera Very Happy.
Problema este ca nu gasesc teleruptoare decat de la HAGER, de la alti producatori n-am gasit nimic. In plus, au niste denumiri si dimensiuni care nu stiu ce inseamna (de ex. Teleruptor 230V 16A 1IN+3ND are dimensiuni duble sau chiar triple daca nu ma insel fata de o monopolara, pe cand Teleruptor 230V 16A 1ND are dimensiunile unei monopolare simpe). Sa inteleg ca pot folosi 1buc. 1IN+3ND in instalatia mea, cu 3 circuite separate, sau va trebui sa folosesc 3 buc. 1ND?
alex virtual
Avansat
Avansat

kr13t14n a scris:
Da, interesant punct de vedere. Doar ca vezi tu chris 93, am gandit-o asa pentru protectie separata, fiecare circuit isi are rostul lui. Crede-ma, cand dai aproape 200Ron doar pe trei teleruptoare, nu te mai uiti la cativa metri de cablu. Apartamentul e si asa mic (doar 74mp) asa ca mie nu mi se pare asa scumpa. Unde mai pun ca o voi monta singur-singurel si economisesc banii de manopera Very Happy.
Problema este ca nu gasesc teleruptoare decat de la HAGER, de la alti producatori n-am gasit nimic. In plus, au niste denumiri si dimensiuni care nu stiu ce inseamna (de ex. Teleruptor 230V 16A 1IN+3ND are dimensiuni duble sau chiar triple daca nu ma insel fata de o monopolara, pe cand Teleruptor 230V 16A 1ND are dimensiunile unei monopolare simpe). Sa inteleg ca pot folosi 1buc. 1IN+3ND in instalatia mea, cu 3 circuite separate, sau va trebui sa folosesc 3 buc. 1ND?

Teleruptoarele la ce vrei sa le folosesti ? Instalati cap scara ?

Poti folosi atat moeller , shrack , gewiss , Abb , schnider etc . Gasesti in gereral la magazinele de specialitate .

Teleruptoarele pe care le mentionezi mai sus /(cele mari ) sunt pentru 3 poli si un nul sau chiar 4 poli (4ND) si nu iti pot fi de folos in cazul tau (datorita marimi ) .

Te salut .

In Domeniu
In Domeniu

alex virtual a scris:
chris 93 a scris:
O zi buna.

Sunt doar 2 circuite de lumina .

te salut .

Salut! Eu am inumarat vreo 5 circuite de iluminat si nu vad de ce se monteaza atatea teleruptoare.Poate primim o explicatie si atunci o sa intelegem.
chris 93
In Domeniu
In Domeniu

kr13t14n a scris:

Salut ! Daca vrei sa aprinzi lumina din mai multe locuri ori mergi pe intrerupatoare cap scara ori cum ai zis si tu pe teleruptoare(gasesti la hornbach si de tablou si de doza nu mai retin producatorul),daca nu vrei sa aprinzi decat dintr-un loc atunci foloseste intrerupator simplu.Acum e problema ta cat vrei sa cheltuiesti ,dar aia cativa metri de cablu vor deveni zeci de metri si nu cred ca ti-ar strica ceva bani in buzunar in plus.Eu am considerat ca 5 circuite de iluminat ar fi un pic prea multe.Daca nu am inumarat bine imi cer scuze.Oricum sper sa iti fim de folos cu parerile noastre.
kr13t14n
Incepator
Incepator

Ai numarat bine, sunt 5 circuite de iluminat, iar motivatia e simpla: in caz de defectiune pe unul din ele, celelalte circuite sunt protejate. Costurile, din punctul meu de vedere, nu sunt asa mari. Ajung la aproape 1500lei, toata instalatia electrica, incepand de la bransament pana la becuri. In conditiile in care am luat 28mp de gresie ce imita parchetul, cu 53lei/mp, eu zic ca se merita sa fac si o instalatie "ca'lumea". Dealtfel, pentru fiecare aspect al acestei renovari, am acordat atentie sporita: parchet din lemn stratificat, izolatie interioara cu polistiren expandat totala, acoperie completa (pereti si tavane) cu gipscarton, tamplarie PVC cu geamuri termopan... Nu vreau sa ma laud, nu asta e subiectul acestui topic, vreau doar sa explic de ce vreau sa fac asa, atata tot.
Si am gasit pana la urma si teleruptoare, Moeller, doar ca desi am dat comanda de dimineata, pe net, inca nu m-au contactat pentru confirmare, sper sa nu fie neseriosi.
Si da, iar ai dreptate, chiar m-ati ajutat cu ideile expuse, m-am clarificat cu cateva necunoscute.
O sa revin oricum, ca imediat termin de achizitionat componentele si trec la montaj:D
Multumesc si bafta la toti!

P.S. Montez 3 teleruptoare, pentru ca voi folosi sistemul in 3 camere diferire pe 3 circuite diferite.
Sectiune conductor
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Ora este GMT  
Pagina 1 din 1  

Răspunde la subiect  

www.tehnik-top.ro