Pagina de start a forumului VirtualElectric
VirtualElectric

Răspunde la subiect
Dimensionare cablu / siguranta in functi
adystanley
Incepator
Incepator

Data înscrierii: 17/Aug/2014
Răspunde cu citat (quote)
Cum se face acest lucru? Sunt inca student si la facultate nu am invatat nimic despre asta.

Sa consideram doua cazuri:

1) Am un motor electric monofazat de 3 KW. Vreau sa il conectez la retea. Voi avea nevoie de un cablu cu trei conductoare (faza, nul, impamantare). Deci un 3 x (sectiunea conductorului). De asemenea pentru protectie la suprasarcina am nevoie de un contactor (preferabil cu releu termic) si pentru protectie la scurtcircuit de o siguranta fuzibila (sau automata).

Care este formula, principiul pentru care se dimensioneaza corect cablul cu care il alimentez, sa fie ok si pentru siguranta dar si pentru instalatia propriu-zisa? Cum calculez sectiunea conductorului din cablu de cat sa fie (sa consideram ambele cazuri: Cu si Al). Cum calculez de cati amperi pun siguranta automata? Dar contactorul? Bineinteles raportat la puterea motorului de 3KW.

Banuiesc ca pentru siguranta formula este P=U*I => I=P/U = 3000 / 220 ~ 13A => o siguranta de 16A? Dar pentru restul?

1a) Daca voi avea motorul la o distanta de 100 de metri fata de retea, va aparea o cadere de tensiune iar sectiunea conductorului din cablu se va modifica banuiesc? Dar cum?

2) Aceleasi intrebari dar in cazul unui motor electric trifazat de 7 KW. La siguranta se aplica aceeasi formula, dar impartind la 380V?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Dimensionare cablu / siguranta in functi
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Ora este GMT  
Pagina 1 din 1  

Răspunde la subiect